مهمترین کاربرد دستگاه سی ان سی

  • ادمین

بررسی و شناخت دستگاه سی ان سی

دستگاه سی ان سی، ابزار الکترومکانیکی است که با استفاده از ورودی های برنامه نویسی رایانه کنترل می شود. آیا می‌دانید  نام CNC در واقع مخفف "Computer Numerical Control" است و نشان‌دهنده‌ی  یکی از دو روش رایج (فناوری چاپ سه‌بعدی مانند SLA، SLS/SLM و FDM ) برای تولید نمونه های اولیه از یک پرونده نرم افزار دیجیتال است.

 

بهتر است بدانید که اولین دستگاه های CNC در دهه های ۱۹۴۰ و ۵۰ میلادی توسعه یافتند و متکی به یک فناوری ذخیره سازی داده های ارتباط از راه دور بودند که به عنوان "نوار پانچ شده" یا "نوار کاغذ سوراخ دار" شناخته می شدند. فناوری نوار پانچ بعد از مدتی منسوخ شده زیرا محیط داده به سرعت به پردازش رایانه ای آنالوگ و سپس دیجیتال در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ منتقل شد.

روش کار دستگاه سی ان سی به طور کلی به این شکل است که، برای تبدیل یک قطعه مانند پلاستیک، چوب، شیشه، فلز و ... برای رسیدن به محصول نهایی، با استفاده از یک فرآیند کنترل شده، مشابه سایر فناوری‌های مانند، FDM (چاپ سه بعدی)، عمل می‌کند. این نوع دستگاه  به دستورالعمل های دیجیتالی که به کمک رایانه (CAM) به وجود می آید متکی است.

فرآیندهای کار با دستگاه سی ان سی  اغلب نیاز به استفاده از چندین ابزار برای ایجاد برش های مورد نظر دارند (به عنوان مثال مته های متغیر با اندازه های مختلف). دستگاه های CNC معمولاً ابزارها را به واحدهای مشترک یا سلول هایی تبدیل می‌کنند تا عمل برش به راحتی صورت بگیرد. معمولاً این نوع دستگاه‌ها در یک یا دو محور حرکت می‌کنند در حالی که دستگاه های پیشرفته به صورت جانبی در محور x ، y ، به صورت طولی در محور z و اغلب به صورت چرخشی در حدود یک یا چند محور حرکت می‌کنند مانند دستگاه های برش سه بعدی.

اما آیا می‌خواهید درباره انواع دستگاه سی ان سی  اطلاعاتی کسب کنید، پس با ما همراه باشید و ادامه مطلب را پیگیری کنید.

 

انواع دستگاه سی ان سی

دستگاه سی ان سی  معمولاً در دو دسته کلی تقسیم می شوند: دستگاه هایی با فناوری های معمولی و دستگاه هایی با فناوری جدید:

ماشین های فرز احتمالاً متداول ترین دستگاه CNC مورد استفاده امروزی هستند. آنها شامل استفاده از ابزار برش دوار برای حذف مواد از واحد سهام است. البته با پیشرفت های صورت گرفته در چند سال اخیر، دستگاه های الکتریکی و / یا شیمیایی نیز روی کار آمده اند که از فناوری های جدیدی برخوردار هستند و که از تکنیک های خاص برای برش مواد استفاده می کنند. به عنوان مثال می توان به دستگاه سی ان سی پرتو الکترونی، و دستگاه های الکتروشیمیایی، دستگاه های تخلیه الکتریکی، دستگاه های فتوشیمیایی و دستگاه های التراسونیک اشاره کرد. بیشتر این فناوری ها بسیار تخصصی هستند و معمولا برای برش کار مواد خاص، استفاده می‌شود.

علاوه بر این دستگاه سی ان سی دیگری نیز برای برش مواد وجود دارد که از فناوری متوسطی برخوردار هستند. به عنوان مثال می‌توان به دستگاه های برش لیزری، دستگاه های برش با سوخت اکسی، دستگاه های برش پلاسما و فناوری برش جت آب اشاره کرد.

 

مواد مورد استفاده برای دستگاه سی ان سی

تقریباً از هر ماده ای می توان در دستگاه سی ان سی استفاده کرد. این موضوع معمولاً به کاربرد کاری که انجام می‌دهید بستگی دارد. مواد معمول شامل فلزاتی مانند آلومینیوم، برنج ، مس، فولاد و تیتانیوم و همچنین چوب، فایبرگلاس و پلاستیک‌هایی مانند پلی پروپیلن است.

دستگاه سی ان سی اولین موفقیت بشر در حوزه تولید و برش مواد عمده در سریع ترین زمان به روش الکترومکانیکی به حساب می‌آید. قبل از به وجود آمدن دستگاه های سی ان سی و کنترل عددی رایانه ای (با محاسبات آنالوگ و دیجیتال)، قطعات باید با دست ساخته شوند. در این روش به طور ناگهانی خطاهایی وجود داشت، اما با اختراع این وسیله بسیار کاربردی از میزان خطاهای انسانی به شدت کاسته شد.

فناوری چاپ سه بعدی مانند دستگاه های FDM قطعات را از پایین به بالا می سازد. آنها می توانند اشکال پیچیده و اجزای داخلی را تا حدودی راحت تر از دستگاه CNC ایجاد کنند. در مقابل، دستگاه سی ان سی معمولی تا حدودی توسط ابزارهای موجود و محورهای چرخشی ماشین محدود می شود.

بسیاری از ماشین آلات تخصصی جدید CNC به طور خاص برای فرایندهای تولید مواد و محصولات فلزی ساخته شده اند. به عنوان مثال، دستگاه الکتروشیمیایی برای برش محصولات فلزی با دوام بالا استفاده می شود. ماشین های CNC معمولی در ساخت نمونه های اولیه مهارت بیشتری دارند و معمولاً از آن‌ها بیشتر استفاده می شود.

 

از دستگاه سی ان سی لیزری جدید نیز برای تولید و برش محصولات ساختمانی به خصوص لوازم خانگی مانند، انواع مختلف طرح گره چینی، قاب آینه جدید، طرح انواع جاکفشی، طرح‌های متنوع برای شلف و قفس، برای آشپزخانه، طرح های متنوع برای حمام و سرویس های بهداشتی، ظروف مختلف پذیرایی، طرح های مختلف رویه صندلی، طرح گره چینی برای کتابخانه و قفسه کتاب و موارد دیگر استفاده می‌شود.

دستگاه سی ان سی لیزری

این روزها حکاکی و برش با لیزر در بسیاری از صنایع به خصوص صنعت مبلمان بسیار آسان شده است. برش لیزری که به سختی توسط تولیدکنندگان صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، بطور فزاینده ای توسط مشاغل کوچک، طراحان محصول، سازندگان و حتی علاقه مندان پذیرفته می شود.

در برخی موارد، استفاده از دستگاه سی ان سی لیزری ممکن است سودآورترین فناوری تولید برای کاربردهای خاص شما باشد. قبل از بیرون آوردن کیف پول برای خرید این محصول و انجام کارهای خود توسط سی ان سی لیزری، بهتر است همه چیزهایی مربوط به برش و حکاکی لیزر می شود را بدانید

شما به راحتی می‌توانید طرح سی ان سی مورد نظر خود را آماده کرده و به دستگاه سی ان سی لیزری بدهید تا دستگاه در کمترین زمان ممکن و با ضریب خطای خیلی کم آن را روی مواد شما حکاکی و یا برش دهد. اگر در زمینه ساخت طرح سی ان سی تجربه و مهارت کافی را ندارید، نگران نباشید، می توانید با وارد شده به وب سایت فرشاد سی ان سی به انبوهی از طرح های آماده دسترسی داشته باشید.

 

با حداقل قیمت می توانید از وب سایت فرشاد سی ان سی طرح مورد نظر خود را دانلود کنید، برای این کار فقط کافیست وارد سایت شده و طرح مورد نظر را سفارش دهید. به همین راحتی می توانید نیاز خود به طرح های سی ان سی را برطرف کنید.

دستگاه سی ان سی و مهمترین کاربرد آن

برش و حکاکی توسط دستگاه سی ان سی مزیت‌ها و کاربردهای بسیار زیادی دارد. با روی کار آمدن دستگاه های جدید سی ان سی، دیگر نیازی به حکاکی و برش هنرمندان گرامی توسط دستانشان نمی‌باشد، در این روش هنرمندان و طراحان حرفه ای با طراحی در نرم افزارهایی مانند اتوکد می‌توانند در کمترین زمان ممکن طرح مورد نظر خود را روی اشیاء برش دهند.

به این ترتیب شما زمان زیادی را صرفه جویی می کنید، و نیز ضریب خطای کارتان به شدت کاهش می یابد و طرح نهایی با ظرافت بیشتری برش داده می شود. این نوع دستگاه ها در عصر جدید  بسیار مورد توجه تولید کنندگان و سازندگان قرار گرفته است.

از مهمترین مزیت های دستگاه سی ان سی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برش و  انجام تراش کاملا حرفه ای و در کمترین زمان
  • سوراخ کردن و حکاکی روی اجسام مانند، پلکسی گلاس، چوب، شیشه، ام دی اف، فلز، سنگ، پلاستیک،  و ...
  • صرفه جویی در زمان و هزینه
  • عدم آسیب به متریال اصلی هنگام برش کاری

 

از مهمترین کاربرد های دستگاه سی ان سی می توان به مواردی همچون، تولید و برش کاری قطعات خودرو و ماشین آلات صنعتی، برش کاری روی مصالح ساختمانی، برش و حکاکی در صنعت مبلمان سازی، برش و حکاکی در صنعت تولید لوازم پزشکی و ... اشاره کرد.

با تمامی این تفاسیر اگر برای محصولات خود دنبال طرح های رایگان سی ان سی هستید، پیشنهاد می کنیم حتما به وب سایت فرشاد سی ان سی  مراجعه کنید. این مجموعه فعال و بسیار معتبر مدل های مختلفی از طرح های سی ان سی را در وب سایت خود  برای کاربرانش ارائه داده است، و شما به آسانی می توانید برای دانلود تمامی طرح ها اقدام کنید.

 شما در وب سایت فرشاد سی ان سی می‌توانید طرح های مختلفی از گره چینی را با کیفیت بسیار بالا دانلود کنید، تمامی طرح های گره چینی سی ان سی این مجموعه به صورت کاملا حرفه ای طراحی و تولید شده اند و با قیمت بسیار ارزان برای کاربران ارائه می‌شوند.

توجه داشته باشید که دقت بالا در طراحی مدل های سی ان سی کیفیت کار را بسیار بالا می برد و عدم توجه به این امر ممکن است کار را خراب و هزینه زیادی به شما متحمل سازد. اما ما در وب سایت فرشاد سی ان سی  این اطمینان را به شما می دهیم که تمامی طرح های موجود در این سایت با بالاترین دقت آماده شده و برای شما کاربران عزیز ارائه می شود.

برش و حکاکی توسط دستگاه سی ان سی مزیت ها و کاربردهای بسیار زیادی دارد. با روی کار آمدن دستگاه های جدید سی ان سی، دیگر نیازی به حکاکی و برش هنرمندان گرامی توسط دستانشان نمی‌باشد، در این روش هنرمندان و طراحان حرفه ای با طراحی در نرم افزارهایی مانند اتوکد می‌توانند در کمترین زمان ممکن طرح مورد نظر خود را روی اشیاء برش دهند.

نظرات : 0

ارسال نظر